PRAKTILINE ÜLESANNE MUINASJUTT

Selline töö ma olen tehtud audacity. Tööle lisasin heliefektid ja lisasin taustaks muusika. Helid lisati minu arvates selleks, et anda muinasjutule rohkem kaasaelamist ja huvi. See töö meeldis mulle väga.

Film “Grand the Auto”

Kuidas me filmi välja mõtlesime?

Me tegime film ‘GTA’. Võtsime kõik mängust ‘GTA V’. Viimane mission leiutasime koos, kui täiendusena

Mis tähendab mängufim?

“Mängufilm” on film, mis on loodud peamiselt meelelahutuslikel eesmärkidel. Seda võib ka nimetada mängufilmiks või lühidalt “filmiks”. Mängufilme teevad professionaalsed filmitegijad ja need on mõeldud näitamiseks kino- või teleekraanidel ning/või jaemüügi ja voogedastusteenuste kaudu. Mängufilmid võivad olla erineva žanriga, näiteks draama, komöödia, põnevik, ulme jne.

Mis on videomontaaz?
Videomontaaž on protsess, kus erinevad videoklipid, heliefektid, visuaalsed efektid ja muu materjal ühendatakse ja korrastatakse, et luua terviklik video. See hõlmab klippide lõikamist, üleminekute lisamist, värvikorrektsiooni, heli redigeerimist ja muud, et saavutada soovitud tulemus. Videomontaaž on oluline osa filmi-, telesaate- ja veebivideo loomisprotsessist ning see aitab muuta toormaterjali lõppkasutajatele atraktiivseks ja arusaadavaks.

Sissejuhatus:

Meie film näitab nii head, halba kui ka meeskonnatööd. Mõnikord tekkisid vaidlused ja konfliktid, näiteks kuidas õigesti eemaldada, mis juhtub jne, kuid saime hakkama.

Stsenaarium

Kahjuks stsenaariumit meil ei olnud. Me improviseerisime

Loomeprotsessi kirjeldus

Alguses mõtlesime pikka aega, millist filmi teha, ja siis mõtlesime, kuidas seda õigesti filmida. Perioodiliselt oli meil tülisid ja arusaamatusi, kuna kõik tahtsid seda teha omal moel, kuid leidsime alati väljapääsu. Nagu minu jaoks, tuli film välja huvitav ja naljakas.

Osalejad

Kirill Satsstsenarist, vastutab kujundamise eestkirillsats30@gmail.com
Bogdan Sergachevnäitleja, montaažöörbsergachev@gmail.com
Vsevolod Tsarevbossseva.tsarev@gmail.com
Martin SildoperaatorMartin.sild@tthk.ee

Digitaalne audio – Helitöötlusprogrammid

Muusikas kasutatakse helitöötlust (audio editing), et muuta salvestatud heli otse salvestusmeedial. Esimene helitöötluse meetod oli kahekordne salvestus, mida kasutati 1920ndatel. Selles meetodis salvestati esmalt ühele grammofoniplaadile osa muusikapalast ja seejärel mängiti seda teise salvestuse ajal taustaks, võimaldades lauljatel endale ise taustalaulu lisada.

  1. sajandi keskel välja töötatud magnetlinditehnoloogia võimaldas helitöötluse täpsemat teostamist. Algselt kasutati lintmagnetofone, kus lindile salvestatud heli lõigati ja kopeeriti kääridega ning seejärel liideti spetsiaalse kleeplindiga. Juba analooghelitöötluse ajastul kasutati seadmeid, mis töötlesid sisendsignaali erinevalt, luues moonutatud väljundsignaali. Selliseid seadmeid nimetatakse signaaliprotsessoriteks.

Tänapäeval kasutatakse digitaalseid heliredaktoreid, nagu näiteks Digidesigni “Sound Designer”, mis ilmus 1980ndate lõpus. Need kasutavad digitaalseid signaaliprotsessoreid (DSP), mis on tihti analoogsete seadmete digitaalsed vasted. Digitaalsed heliredaktorid võimaldavad heli digitaalselt salvestada arvuti mäluseadmetele, määrata heliklippide alguse, lõpu ja kestuse, kombineerida erinevaid heliklippe, reguleerida helitugevust ja panoraamimist ning rakendada erinevaid efekte.

Termin “DAW” (Digital Audio Workstation) viitab tänapäeval heli salvestamiseks, töötlemiseks ja taasesitamiseks mõeldud süsteemidele. DAW võib olla arvutil põhinev, koosnedes arvutist, helikaardist ja helitöötlustarkvarast, või integreeritud süsteem, mis koosneb mikseripuldist, kontrollpaneelist ja digitaalsest liidesest ühel seadmel. Helitöötlusvõtteid ja efekte saab rakendada nii reaalajas kui ka mitte-reaalajas, olenevalt kasutatavatest vahenditest.

Kokkuvõttes on DAW heli salvestamise, töötlemise ja esitlemise süsteem, mis võimaldab kasutajatel luua professionaalset heli kodustes tingimustes, kasutades arvutit ja vastavat tarkvara.

Mis on heli?

Heli ehk helilaine on elastses keskkonnas leviv võnkumine. See oleks mõiste lühike definitsioon. Kui läheneda asjale natuke täpsemalt, siis on tegelikult vaja teada kuidas heli tekib, kuidas see levib ning kuidas me sellest aru saame. Seega tahan öelda, et heli koosneb kolmest komponendist:

  • heli tekitamine (allikas)
  • heli levimine
  • heli vastuvõtmine

Heli tekitamiseks peab olema midagi, mis võngub. Näiteks keelpilli keel, trummikile või näiteks meie enda häälepaelad. See paneb omakorda liikuma ümbritsevad õhumolekulid, mis pressitakse teatud suunal kokku. Samal ajal aga tagapool tekkinud hõredad molekulid hakkavad neid tagasi kiskuma. Nii tekibki võnkumine, mis levib edasi ahelreaktsioonina.

Helilaine levimiseks on vaja alati mingit keskkonda. Olgu selleks näiteks õhk, vesi, metall vms. Vaakumis helilained ei levi, seda sellepärast, et puudub keskkond, mis seda edasi kannaks! Mida tihedam on helilaineid kandev keskkond, seda kiiremini see levib (helikiirus). Näiteks õhus levib heli kiirusega 332m/s ehk 1km läbimiseks kulub 3 sekundit. Samas vees liigub heli 1450m/s ja metallis 5850m/s.

Mitmerealine töötlus

Programmid, mis on mõeldud mitmeraeliseks töötluseks (multitrack editing). Tavaliselt nö proffesionaalsed helitöötlusprogrammid, mis teevad kõike – salvestavad, töötlevad ja esitlevad. Sobib tegelemiseks bändidega, taskuhäälinguks (audio podcast), miksid, filmide ja animatsioonide helindamiseks jne. Tuntumad neist on arvatavasti:

Erinevate programmide võrdlused leiad siit: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_multitrack_recording_software

Üherajaline töötlus

Siia gruppi võiksid kuuluda programmid, mis on mõeldud töötamaks ühe mono või stereo helifailiga. Seda puhastada, lõigata välja tükke, optimeerida. See ei tähenda, et ei saaks tega mitmerealist helitöötlust. Ühesõnaga hea ja kiire ning reeglina tasuta. Tuntumad programmid võiksid olla näiteks:

Online-töötlus

Veebis liigub päris huvitavaid asju. Tegelikult ma ei ole päris kindel, kas need sobivad reaalseks tööks aga põnev on mängida küll. Eks proovi ja otsuta ise:

Heliklippidel põhinev töötlus

Sellised programmid on mõeldud nö. valmis heliklippide (samples) kokkusättimiseks. Valmisklipid on reeglina esitatavad lõpmatuseni (loop) ja on juba programmiga kaasas. Sinu asi on muuta tempot ja panna soovitud järjekorda. Heliklippe on võimalus luua ka ise.

Pistikprogrammid

Pistikprogrammid (plugins) on pisikesed programmid laiendamaks mõne programmi helitöötluse võimalusi. Tavaliselt on need tehtud mingi kindla asja tegemiseks.

Muu

Siia alla paigutaksin helitöötluse seisukohalt kõik ülejäänud programmid, mis võiks abiks olla. Erinavad virtuaalsed muusikariistad, noodiredaktorid, djmikserid, konverterid, audioCD loomise tarkvara, telefoni rakendused jne.

Efektid

Viivitusefektid põhinevad suurel hulgal heli, mida hoitakse veidi aega kinni ning mis kleebitakse originaaliga kokku. Muudetakse helitugevust. Viivitus võib olla erineva ja muutuva efektiga.

  • delay – pakub ajalisel viivitusel põhinevaid efekte. Originaalsignaaliga kombineeritakse lühikese viivituse järel tema koopia.
  • flange – on digital delay üks erijuht, mille korral viivitust moduleeritakse vahemikus 0 – 5 ms sagedusega 0,5 Hz. Paljud helitöötlusprogrammid pakuvad valida ainult eelseadeid.
  • chorus – efekt on oma nime saanud selle järgi, et ta muudab vokaalmaterjali salvestuse selliseks nagu oleks kaks või enam inimest kõnelenud/laulnud.

Mõned funktsioonid

Tuleb leida nullpunktid.
Edit menüü – Zero (Find Zero Crossings)
Saab salvestada ainult valitud osa – File – Export Selected Audio
Edit – Remove Special – teatud osa eemaldamine. NB! Jälgi, missugune osa jääb alles. (Trim Audio või Silence Audio)
Time Shift Tool – aja nihutamise tööriist
Mitme klipiga töö tegemisel tuleb arvestada iga klipi eripäraga ning kokkusobivusega. Tuleb kuulata ja võrrelda.

Müra vähendamine

Nihe tekitab madalsagedused tühimikud. Peale helisalvestust DC offset (Effect – Normalize).
Salvestuse algusesse ja lõppu tuleb lisada vaikuse aeg.
Hiireklõps – lohistamine – Effect – Noise reduction

  • Samm 1 — Get noise profile
  • Samm 2 — Hiireklõps – lohistamine – Effect – Noise reduction 

Optimaalne normaliseerimine on 12 dB.
Hiireklõps – lohistamine – Effect – Sensibility. Optimaalne on 6.
Hiireklõps – lohistamine – Effect – Frequency smoothing (bands)
Kindlasti tuleb kasutada eelvaadet. Kui müra ei kostu, siis on kõik korras.
Kui müra kaob ära, siis kaob alati ka midagi kasulikku. 
Kui liiga palju müra tasandust teha, siis muutub hääl robotlikuks.

Change ​funktsioonid

  • Change speed – kiiruse muutmine (nagu gramafon)
  • Change tempo – tempo muutmine
  • Change pitch – tämbri muutmine

Preproduktsioon:

• Preproduktsioon on salvestuse planeerimine – näiteks:

• Mis tehnika abil salvestatakse intervjuu, kas mikrofonid onkaadris või sellest väljas (TV) – sellest sõltub mikrofoni valik

• Millele salvestatakse: kas arvutisse, HD-salvestile,MP3-diktofonile jne.

• Milline on salvestatava bändi koosseis ja muusika, kassalvestatakse korraga või ridahaaval, seega tehnika jaruumi planeerimine

• Stuudioaja planeerimine

Salvestamine:

• Salvestatakse stuudios, kontserdisaalis, välitingimustes(näit intervjuud või loodushäälte salvestamine)

• Kasutatav tehnika peab vastama vajadustele

• Tuleb pöörata tähelepanu tehnilisele kvaliteedile – eitohi olla digitaalset moonutust, samas peab nivooolema piisav, mürasid võimalikult madalal hoides

• Kunstiliselt võimalikult kõrgetasemeline – luuesstuudios sobiva psühholoogilise atmosfääri

Postproduktsioon

• Eestikeelne sobiv termin oleks heli järeltöötlus.

• Filmiheli korral aga JÄRELHELINDAMINE

• Postproduktsioon on materjali salvestusjärgne töötlemine, valimine,lõikamine, jätkamine

• Enamasti toimub postproduktsioon tänapäeval arvutikeskkonnas,enamasti salvestusprogrammi abil

• Eriti komplitseeritud juhtudel minnakse failidega vahepealspetsiaalsetesse redigeerimisprogrammidesse (Wavelab, AdobeAudition, VS Peak, Izotope RX)

Miksimine

• Miksimine on salvestatud helifailide ehk partiidekokkuliitmine uueks terviklikuks failiks mono,stereo või ruumiheli (surround)-formaadis

• Reguleeritakse partiide tugevusi, panoraami,dünaamikat, helieffekte, tämbreid ja muusikapuhul püütakse leida-lisada, miskit, mis teeksteose huvitavaks

Masterdamine

• Masterdamine on miksitud materjalile lõpliku lihviandmine

• Seadistatakse lõplikult teose üldine helitugevus,dünaamika, tämber, effektid jne

• Muusikas on CD-premaster ehk CD-master viimaneetapp enne materjali tirazeerimist plaadivabrikus

Sotsiaalmeedia/ vale info — Animatsioon

Sotsiaalreklaam

Sotsiaalreklaam on mittetulunduslik reklaam, mis juhib tähelepanu ühiskonna probleemidele ja aitab muuta käitumisnorme, kujundada inimestes teatud moraalseid väärtusi, põhimõtteid, hoiakuid ja tõekspidamisi.

Sotsiaalreklaami ülesanded:

  • Pöörab tähelepanu ühiskondlikult olulistele küsimustele;
  • Paneb mõtlema;
  • Kutsub üles aktiivsetele tegevustele;
  • Soodustab nõudlust toodete järele.

Väike kokkuvõte olulistest asjadest sotsiaalmeediast ja valest teabest:

Sotsiaalmeedias on mitmeid olulisi asju, mida tasub meeles pidada.

  1. Need võimaldavad meil sõprade ja perega ühendust pidada, muljeid ja ideid jagada.
  2. Sotsiaalmeedia võib olla uudiste ja teabe allikas, kuid on oluline meeles pidada, et teatud teave võib olla vale või moonutatud. Seepärast on tähtis kontrollida fakte ja pöörduda usaldusväärsete allikate poole.

Ära häbene küsida küsimusi ja ole tähelepanelik selle suhtes, mida sa sotsiaalmeedias näed.

Pealkiri: «KLIIMAVAHETUS»

https://app.animaker.com/animo/gDdAYNyns4la62e8

Video

Videomontaaž: Pildi Stabiliseerimine ja Chroma Key
Videomontaažis on kaks olulist teemat, mis mõjutavad oluliselt lõpptulemust: pildi stabiliseerimine ja Chroma Key efekt. Vaatame lähemalt, mida need tähendavad ja kuidas neid rakendada.

Pildi Stabiliseerimine:
Videote salvestamisel võib tekkida värin, mis mõnikord on soovitatav emotsioonide edasiandmiseks. Kui soovid siiski saavutada stabiilsemat pilti, võid kasutada pildi stabiliseerimise meetodeid. Üks levinumaid viise selle saavutamiseks on Adobe Premiere Pro programmi Warp Stabilizer efekt.

Kuidas kasutada Warp Stabilizer efekti:

Lisa efekt oma videole Premiere Pro-s.
Määra sätted, nagu Stabilization Result (kas kaamera peaks liikuma või jääma paigale), Stabilization Smoothness (kui sujuv peaks olema liikumine) ja Stabilization Method (kas stabiliseerida kaamerat, pöörata või suumida).
Kohanda vajadusel ka raamimise seadeid ja suumimist.
Pildi stabiliseerimise tulemus peaks olema stabiilsem ja vähem värisev video.

Chroma Key ehk Roheline Ekraan:
Chroma Key on meetod, mis võimaldab eemaldada ühe värvi (tavaliselt rohelise või sinise) tausta ning asendada see teise pildi või videoga. See on sageli kasutusel erinevate visuaalsete efektide loomiseks, näiteks uudiste ilmateadete taustal.

Kuidas kasutada Chroma Key efekti:

Vali video, millel on roheline (või sinine) taust.
Vajadusel kasuta Four-Point Garbage Matte maski, et peita üleliigsed alad.
Kasuta Ultra Key efekti, et eemaldada roheline taust. Määra ära taustavärv, mida soovid eemaldada.
Vajadusel kohanda maski, et saavutada parem tulemus.
Chroma Key võimaldab sul luua efektseid taustu ja integreerida erinevaid elemente oma videotesse.

Blogipostitus:
Minu viimases blogipostituses uurin kahte olulist aspekti videomontaažis: pildi stabiliseerimist ja Chroma Key efekti. Pildi stabiliseerimine on oluline stabiilsema ja vähem väriseva video saavutamiseks, samas kui Chroma Key võimaldab luua kaasahaaravaid visuaalseid efekte. Jagasin ka praktilisi näpunäiteid mõlema efekti kasutamiseks ning kutsub lugejaid jagama oma kogemusi videomontaažis!

VirtualByron

Lõime oma varustuse veebipoe. Samuti kujundasime Bogdan Sergacheviga kodulehe ja suveniirid! Allpool on fotod suveniiridest ja veebisaidilt.

VB-VirtualByron: Kaubanduspood, mis tutvustab oma tarbijatele arvutiseadmeid, pakkudes teenuseid virtuaalvaluutade ostmiseks ja rakenduste virtuaalsete võtmete müümiseks.

see on meie logo.


See on meie veebileht, kus on kirjas info meie poe kohta, selle tegi Sergatšov

See on meie visiitkaart. Selle tegi Vsevolod Tsarev.


See on meie Brilocki suveniir! Mille väljastame seadme esmakordsel ostmisel ja Sergatšov tegi sama

See in teine suveniir mida ma tegin.


Ja ka kolmas suveniir, mille valmistas mina.

Töö tehti koos Bogdan Sergacheviga.

Tema wordpress:
https://neflor1n9.wordpress.com/2024/02/27/virtualbyron-vb/

Sissejuhatus kasutajaliidese disaini mustritesse

UI (User Interface) ja UX (User Experience) viitavad veebisaitide, mobiilirakenduste ja muude tarkvaratoodete disainile ja kasutajakogemusele.

  1. UI (Kasutajaliides):
    • UI ehk kasutajaliides on kõik, mida kasutaja näeb ja millega ekraanil suhtleb. See hõlmab disainielemente nagu nupud, tekstiväljad, pildid, menüüd ja muud interaktiivsed komponendid. UI eesmärk on muuta kasutaja suhtlus tarkvaratootega intuitiivseks, mugavaks ja tõhusaks.
  2. UX (Kasutajakogemus):
    • UX ehk kasutajakogemus viitab üldisele kasutajate rahulolule ja rahulolule toote kasutamisest. See ei hõlma mitte ainult visuaalset disaini, vaid ka aspekte nagu lehe laadimiskiirus, navigeerimise lihtsus, juhiste selgus, kasutusmugavus ja muud tegurid, mis mõjutavad üldist muljet ja kasutajate rahulolu.

Seega keskendub UI disainile ja visuaalsele suhtlusele, samas kui UX hõlmab laiemat kasutajate interaktsiooni ja toote kogemust, sealhulgas selle funktsionaalsust, jõudlust ja kasutajate rahulolu. Mõlemad aspektid on olulised kvaliteetse ja eduka tarkvaratootega.

Kaardikomponendid:

  • Näide: Airbnb kasutab kaardikomponente oma platvormil, et näidata kasutajatele saadaolevaid majutuskohti asukohapõhiselt.
  • Ekraanipilt:
  • URL: https://www.airbnb.com
  • Kokkuvõte: Kaardikomponendid võimaldavad kasutajatel visuaalselt tuvastada ja valida huvipakkuvaid objekte (näiteks majutuskohti), mis põhinevad nende asukohal. See annab kasutajatele kiire ülevaate võimalustest ja aitab neil teha informeeritud otsuseid. Siiski võib piirang tekkida juhul, kui kasutaja eelistab tekstipõhist otsingut või kui kaardirakendus ei ole piisavalt hästi optimeeritud mobiilivaatamiseks.

Vormikomponendid:

  • Näide: Dropbox kasutab vormikomponente kasutajate registreerimiseks ja sisselogimiseks.
  • Ekraanipilt:
  • URL: https://www.dropbox.com/
  • Kokkuvõte: Vormikomponendid võimaldavad kasutajatel sisestada oma andmeid turvaliselt ja lihtsalt. Need on olulised kasutajaliidese elemendid, mis aitavad luua kasutajatele sujuva kogemuse. Siiski võivad nad olla aeganõudvad ja tülikad, eriti kui vormid on liiga pikad või kui kasutajad peavad täitma mitu sarnast vormi.

Tegumiribad:

  • Näide: Google’i rakendused, näiteks Gmail, kasutavad tegumiribasid navigeerimiseks erinevate funktsioonide vahel, näiteks postkast, kaldender, kontaktid jne.
  • Ekraanipilt:
  • URL: https://mail.google.com
  • Kokkuvõte: Tegumiribad võimaldavad kasutajatel kiiret ja lihtsat juurdepääsu erinevatele rakenduse funktsioonidele. Need aitavad hoida kasutajaliidese puhta ja organiseerituna, pakkudes samal ajal kiiret navigeerimist. Siiski võivad nad muutuda ebatõhusaks, kui rakenduses on liiga palju funktsioone ja tegumiriba muutub liiga pikaks või keeruliseks, mis võib kasutajaid segadusse ajada.

Для незнанающих эстонский язык:

UI (User Interface) и UIX (User Interface Experience) относятся к дизайну и пользовательскому опыту в разработке веб-сайтов, мобильных приложений и других программных продуктов.

  1. UI (User Interface):
    • UI или пользовательский интерфейс – это все, что пользователь видит и с чем взаимодействует на экране устройства. Это включает в себя элементы дизайна, такие как кнопки, текстовые поля, изображения, меню и другие интерактивные компоненты. Цель UI – сделать взаимодействие пользователя с программным продуктом интуитивно понятным, удобным и эффективным.
  2. UIX (User Interface Experience):
    • UIX, или пользовательский интерфейс опыта, относится к общему впечатлению и удовлетворению пользователя от использования продукта. Это не только касается визуального дизайна, но и включает в себя такие аспекты, как скорость загрузки, легкость навигации, ясность инструкций, удобство использования и другие факторы, которые влияют на общее впечатление и удовлетворенность пользователей.

Таким образом, UI фокусируется на дизайне и визуальном взаимодействии, тогда как UIX более широко охватывает всю пользовательскую взаимосвязь и впечатление от продукта, включая его функциональность, производительность и удовлетворенность пользователей. Оба аспекта важны для создания качественного и успешного программного продукта.

Компоненты карт:

  • Пример: Airbnb использует компоненты карты на своей платформе, чтобы показывать пользователям доступное жилье по местоположению.
  • Скриншот:
  • URL: https://www.airbnb.com
  • Резюме: Компоненты карты позволяют пользователям визуально определять и выбирать интересующие их объекты (например, жилье) в зависимости от их местоположения. Это дает пользователям быстрый обзор возможностей и помогает им принимать взвешенные решения. Однако могут возникнуть ограничения, если пользователь предпочитает текстовый поиск или если картографическое приложение недостаточно оптимизировано для просмотра на мобильных устройствах.

Компоненты форм:

  • Пример: Dropbox использует компоненты форм для регистрации и входа пользователей.
  • Скриншот:
  • URL: Dropbox.
  • Резюме: Компоненты форм позволяют пользователям безопасно и легко вводить свои данные. Формы являются важными элементами пользовательского интерфейса, которые помогают создать удобство для пользователей. Однако они могут отнимать много времени и быть громоздкими, особенно если формы слишком длинные или пользователям приходится заполнять несколько одинаковых форм.

Полосы действий:

  • Пример: в приложениях Google, таких как Gmail, используются полосы жестов для навигации между различными функциями, такими как входящие, бегунок, контакты и т. д.
  • Например:
  • URL: Gmail
  • Резюме: Панели действий обеспечивают пользователям быстрый и удобный доступ к различным функциям приложения. Они помогают сохранить чистоту и организованность пользовательского интерфейса, обеспечивая при этом быструю навигацию. Однако они могут стать неэффективными, если в приложении слишком много функций и панель задач становится слишком длинной или сложной, что может запутать пользователей.